بندر چهارفصل چابهار
- دسته‌بندی نشده

به بندر بهشتی ایران سر بزنید

چابهار (به زبان فارسی: چابهار، به زبان بلوچی: چاهبار، به معنی چهار فصل بهار؛ که پیش تر با نام بندر بهشتی خوانده میشد) شهری در مرکز و پایتخت شهرستان چاه بهار، در استان سیستان و بلوچستان است. چابهار یک بندر آزاد (منطقه تجارت آزاد) در ساحل خلیج عمان است. چابهار یکی از جنوبی ترین شهرهای ایران بوده و بواسطه آب و هوای همیشه بهارش یکی از مقاصد مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی محسوب میشود. در همین راستا، طی سال های اخیر هتل های چابهار اعم از هتل های ۴ ستاره و ۵ ستاره، در زمینه های اقامتی و تفریحی گردشگران، خدمات و امکانات متنوعی را به بازدیدکنندگان از این منطقه زیبا ارائه کرده اند.
چابهار در ساحل مکران استان سیستان و بلوچستان ایران قرار دارد و به طور رسمی توسط دولت ایران به عنوان منطقه آزاد تجاری و صنعتی تعیین شده است. با توجه به وضعیت منطقه تجارت آزاد، این شهر در زمینه تجارت بین المللی اهمیت زیادی یافته است. اکثریت قاطع ساکنان شهر، بلوچهای قومی هستند که به زبان بلوچی صحبت می کنند.
چابهار زادگاه پدیده های طبیعی و تاریخی بسیاری است که به عنوان جاذبه های گردشگری در نظر گرفته می شوند. برخی از این جاذبه ها عبارتند از :

جنگل انبوه:

جنگل انبوه چابهار
این جنگل در کنار خلیج گوآتر واقع شده که محل مناسبی را برای رشد و نمو گونه های کمیاب و ارزشمند پرندگان دریایی از قبیل فلامینگو، عقاب، حواصیل و غیره ایجاد کرده است.

سواحل چابهار :

سواحل چابهار
ساحل چابهار دارای یکی از خوش منظره ترین نواحی ساحلی در ایران است. سواحل چابهار محل مناسبی برای انجام بسیاری از ورزش ها و فعالیت های آبی از قبیل شنا، غواصی، اسکله، قایقرانی، اسکی روی آب و موج سواری میباشند. Easkey Britton موج سوار بین المللی مشهوراز ایرلند، جزو اولین کسانی بود که پیشگام ورزش موج سواری در سواحل چابهار گردید.

تالاب لیپار:

تالاب لیپار در چابهار
این تالاب نزدیک روستای رامین و در فاصله ۱۵ کیلومتری دورتر از شرق چابهار در جهت جاده ساحلی چابهار تا گوآتر قرار گرفته است. یکی از بهترین هتل های این منطقه جهت اقامت هتل ۴ ستاره لیپار چابهار است که یکی از هتل های خوب استان در جوار دریای عمان می باشد.

مریخ چابهار :

کوههای مریخ در چابهار
مریخ چابهار که با عنوان کوه های مریخی نیز شناخته می شود، گونه ای از زمین سنگلاخی و لم یزرع است که حد فاصل روستای کچو تا نزدیکی گواتر، در امتداد موازی دریا کشیده شده است. این کوه های بینهایت زیبا بوده و به عنوان نمادی از پدیده های جغرافیایی منحصر به فرد چابهار بحساب می آیند.

قلعه تیس (قلعه پرتغالی ها):

قلعه تیس یا قلعه پرتغالی ها
این قلعه بر روی یک تپه در امتداد جاده چابهار – تیس و دور از شهر چابهار در فاصله ۶ کیلومتری قرار دارد. قلعه تیس در ابعاد ۳۴ × ۵۹ متر ساخته شده است. مواد مورد استفاده در این قلعه آجر، سنگ، نوعی گچ و آهک است. دروازه قلعه در قسمت شرقی واقع شده و ساختمان داخلی قلعه دارای یک سالن بزرگ با اتاق های متعدد، یک حیاط خلوت، آب انبار، برج و باروها، و غیره است. این برج و باروها احتمالا به عنوان برجهای تماشا یا فانوس دریایی مورد استفاده قرار می گیرفته اند. تاریخ احداث این قلعه به دوران بعد از اسلام باز می گردد.

بندر تاریخی روستای تیس:

بندر روستای تیس
این روستا در ۵ کیلومتری شمال شهر چابهار قرار دارد و در دهانه افتتاحیه خلیج چابهار واقع شده است. مقدسی، مورخ قرن چهارم هجری (تقویم اسلامی) نوشته است که تیس یا تیز یک بندر کوچک است، اما بسیار قابل سکونت و بسیار پررونق است. این روستا در جهت سواحل جنوبی ایران واقع شده است. در آن دوران، تیس به عنوان مرکز تجاری پرورش شکر و گندم مورد نیاز استان های مکران و سیستان و بلوچستان فعالیت می کرد.

ساختمان قدیمی تلگراف خانه چابهار :

ساختمان قدیمی تلگراف خانه در چابهار
این ساختمان یکی از قدیمی ترین ساختمان های موجود در چابهار است. کتیبه سنگی در پیشانی ساختمان تاریخ ۱۸۶۰ میلادی را نشان می دهد که توسط انگلیس به منظور توسعه کسب و کار، امور دریایی و ارتباط بین هند، گوآتر، جاسک و بندرعباس ساخته شده بود.

غارهای سه گانه بان مسیتی:

غارهای سه گانه بان مسیتی
این مجموعه شامل دو غار طبیعی و یک غار مصنوعی است که در روستای تیس در دامنه کوه شاباز واقع شده است. در زبان محلی “بان” به معنی مرد زاهد و عابد و “مسیتی” به معنی عبادتگاه و پرستشگاه است. این غارها برای عبادت و برگزاری مراسم مذهبی یا دولتی مورد استفاده قرار می گرفته اند.

قلعه گواتر :

این قلعه در دورترین قسمت جنوب شرقی ایران واقع شده است، در جهت جاده گواتر – چابهار در بالای تپه. یک گورستان باستانی و یک چاه در این منطقه وجود دارد. سفالینه ها و آثار باستانی کشف شده در این محل متعلق به هزاره سوم پیش از میلاد میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *